Pradžia arrow Daugiau... arrow Raimondas Rutkauskas Lietuvos Žuvėdrėlių augintojas
Raimondas Rutkauskas Lietuvos Žuvėdrėlių augintojas PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Balandininkas   

Raimondas RUtkauskas

Pristatome Lietuvos Žuvėdrėlių veisėją Raimondą Rutkauską. Žurnalo "SAVAITĖ" straipsnis ir www.Balandininkas.lt nuotraukos iš balandinės. Kontaktinis asmuo: Ramas tel.  8-659-70167
Šalia Kauno įsikūrusioje Domeikavos gyvenvietėje kelis kartus per dieną gali pamatyti skraidančių pulkus. Tai – Raimondo RUTKAUSKO sparnuotieji augintiniai. Ir ne bet kokie, o dekoratyviniai. „Man jie – sielos atgaiva, grožis ir, žinoma, rūpestis“, - teigia balandininkas, kurio gyvoje kolekcijoje daugiausiai yra lietuviškųjų žuvėdrėlių. Skaityti daugiau>>

 
 Skraido virš Laimės gatvės

Beveik du dešimtmečius Domeikavos Laimės gatvėje gyvenantis R. Rutkauskas augina apie du šimtus balandžių. Kai čia statėsi namą, kaunietis jau turėjo planą ūkinio pastato palėpėje įrengti balandinę ir laikyti dar vaikystėje pamėgtus paukščius. Beje, sovietmečiu balandžiai buvo daugelio kauniečių, tikriausiai ir kitų miestų ne tik paauglių, bet ir solidesnių „dėdžių“ pomėgis. Vyresnio amžiaus žmonės pamena, kad kone kiekviename namų kvartale buvo ne po vieną didesnę ar mažesnę balandinę. Nors ir kaimynai pykdavo dėl sparnuočių paliekamų pėdsakų, paauglių tėvai kartais taip pat nebūdavo patenkinti, visgi noras laikyti, veisti ir skraidinti laisvę ir taiką simbolizuojančius paukščius buvo stipresnis už priekaištus. Žinoma, klestėjo ir balandžių turgūs, o dabar prekyba sparnuočiais vyksta kitaip.
Šiandien erdvioje Raimondo balandinėje – daugiausiai Lietuvos žuvėdrėlių veislės balandžių, bet jis turi ir kitokių įdomių, retų dekoratyvinių gražuolių. Štai išdidžiai žingsniuoja atmetę galvas perukiniai balandžiai, taip pavadinti dėl į peruką panašios ševeliūros. Kitame kampe susispietę „goncai“, t.y. sportiniai balandžiai. 53 metų vyras, aprodydamas savo paukščių ūkį, pabrėžė: „Balandžių auginimas – tai neišgydoma liga, bet mes, balandininkai, tuo nesiskundžiame“.
 


Pirmasis atskrido pats

Pasak R. Rutkausko, egzistuoja ištisa dekoratyvinių ir sportinių balandžių laikymo filosofija. Tai ne šiaip sau pomėgis, o tiesiog gyvenimo būdas.

Iš kur atsirado šis Raimondo pomėgis? „Mano senelis laikė balandžius, tad aš į jį ir nusidaviau“, - šypsotis pašnekovas. O pirmasis balandis pas jį atskrido pats. Vyras pasakoja: „Gyvenome su tėvais V. Krėvės prospekto penkiaaukštyje. Tuo metu daug kas laikė balandžius balkonuose, palėpėse, kiemuose įrengtose balandinėse. Pirmasis balandis vieną dieną tiesiog atskrido į balkoną ir pats įlindo į ten stovėjusią pravirą spintelę. Man teliko uždaryti pravirą jos dureles. Balandis buvo ne paprastas, o veislinis – baltas su juodais sparneliais,“ panašus į mano dabar laikomas žuvėdrėles. Nuo jo viskas ir prasidėjo... O kai teko eiti į kariuomenę, mano turtą – apie 20 balandžių – brolis „išparceliavo“, tad kai sugrįžau, reikėjo viską pradėti iš naujo. Jeigu kas suserga šia liga, ji nepraeina ir po 20 metų – visi grįžta prie balandžių, jei tik turi galimybę“.
 
Raimundas Rutkauskas
 
Raimondas Rutkauskas

Didžiausi priešai – vanagai

Gražiausios ne tik patiems balandžių augintojams, bet ir mums visiems akimirkos, kai paukščiai pakyla į dangų, mus priverčia pakelti galvas ir pasvajoti apie skrydžio laimę bei žavesį. Tačiau jų išleidimas į lauką priklauso nuo oro sąlygų. „Žiūrime, kad nebūtų debesuota, kad nelytų, nesnigtų, nes sparnuočiams reikia giedro dangaus ir nešalto, nevėjuoto, nedrėgno oro“, - aiškina pašnekovas.

Žinoma, išleidęs į lauką paukščius kiekvienas balandininkas jaudinasi, kad jie netaptų didžiausių priešų – vanagų, vištvanagių ar sakalų – grobiu. Beje, šių plėšrūnų pastaruoju metu padaugėjo. Kiekvienas balandis Raimondui svarbus ir mielas, nors jų ir daug. Jie skiria, kai į balandinę įeina savas ar svetimas žmogus.

„Nors jų galvelės nedidelės, tai ganėtinai protingi paukščiai, - tikina vyras. – Tiesa, balandinėje nėra taip, kaip cirke, kad jie patys atsitūptų ant rankos ar atliktų kokius nors pratimus, bet ant pečių atsitupia, nori bendrauti. Svarbiausia, kad jie mane pažįsta, nesibaido, be reikalo po balandinę neskraido, o kai rengiuosi juos išleisti, išsirikiuoja ant laktos tarsi kokie choristai ir laukia savo eilės. Antra vertus, juk tai ne katės ar šunys, kurie mėgsta šeimininkams trintis apie kojas“.

Balandininkas prisiminė kadaise spaudoje aprašytą eksperimentą, kai gaminant sagas su keturiomis skylutėmis prie konvejerio buvo pasodintas treniruotas balandis. Ir jeigu jis pamatydavo, kad sagoje – tik trys skylutės, akimirksniu priskrisdavo ir sagą numesdavo nuo konvejerio.

Raimondas prisipažino, jog kadaise buvo susižavėjęs ir akvariumų žuvytėmis, bet nugalėjo balandžiai. Dabar dar turi gražų vokiečių aviganį, kuris – ne tik namų bei balandinės sargas, bet ir protingas draugas.

Jaunimui balandžiai nerūpi

Paklaustas, ar šeimoje bus kam perduoti šį pomėgį, kaunietis apgailestauja: „Mano sūnus balandžiais nesidomi, nors kartais, kai paprašau, padeda išvalyti balandinę, o anūkėlis Kajus, dukros vaikas, - dar tik trejų metukų. Jam rūpi žaidimai, į paukščius jis tik pakelia galvą, kai juos paleidžiu paskraidyti. Gal kada vėliau ir susidomės, o jeigu ne, tai.... Bet apie tai kol kas negalvoju“.

Pašnekovo teigimu, Lietuvos balandžių augintojų asociacijos narių amžiaus vidurkis – apie 40 metų. Yra vienas, kitas jaunesnis Šiauliuose, kituose miestuose. „Šiuolaikinis jaunimas labiau domisi kompiuteriais, mobiliaisiais telefonais ir kitokiais technikos išradimais, o balandžių veisimas – nelabai švarus, atidumo reikalaujantis darbas, nors ir teikiantis daug malonių akimirkų“, - sako R. Rutkauskas.
Beje, vairuotoju dirbančiam, vyrui dažniausiai padeda uošvė. Kai jis būna išvažiavęs, išvalo balandinę, palesina, pagirdo paukščius. O kaip reaguoja žmona į vyro meilę balandžiams? Raimondas juokauja: „Mes balandininkai, paprastai sakome, kad žmonai geriau, kai jos vyras balandininkas negu žvejas ar medžiotojas, nes išvykose su draugais neužsibūni. Jam rūpi kaip ten jo balandžiai“.

Ir džiaugsmas, ir rūpestis


Ar brangu išlaikyti akį traukiančius sparnuočius? Raimondas teigia, kad jų auginimas tikrai nėra pigus malonumas. Jiems reikia ne tik erdvių narvų, lentynėlių, stovų, bet ir specialių lesalų, jų mišinių, vitaminų, mineralų ir kt. Tik kruopšti sparnuočių priežiūra lemia ne tik jų grožį, energiją, bet ir ilgaamžiškumą. Gerai prižiūrimi balandžiai gyvena 15-18 metų. Ilgaamžių turi ir R. Rutkauskas. Vienam jo augintiniui – 11 metų, ir jis – dar ganėtinai guvus.

Sparnuočiai su dideliu džiaugsmu kyla į dangų. Ar nebūna taip, kad jie nuklysta nuo namų ir nuklysta? „Būna, bet tikrai nedažnai. Maniškiai skraido nelabai nutoldami, bet iš esmės žuvėdrėlės suranda namus, net jeigu nutolsta iki kokių 5 kilometrų spinduliu. Balandžių įgimtas instinktas – traukti namo. Jiems balandinė teikia saugumo pojūtį, o tuos, kurie peri, traukia ir palikti kiaušinukai ar jaunikliai“, - šypsojosi kaunietis.

Raimondas, kaip ir kiti dekoratyvinių balandžių veisėjai, bene daugiausia rūpesčių turi dėl prieauglio puoselėjimo. Pavyzdžiui, žuvėdrėlė padeda vieną kiaušinuką, o po dviejų dienų – antrą. Balandininkas flomasteriu tiesiai ant kiaušinuko užrašo, kuris yra pirmasis, o kuris – paskesnis, nes tai svarbu. Per 18 dienų iš jų turi išsiristi paukščiukai. Jeigu balandžiukui per tą laiką nepavyksta pramušti lukšto, pasirodo, reikia jam padėti. Pašnekovas kantriai aiškina: „Reikia adata tam tikroje vietoje pradurti skylutę, kad įeitų oro. Pūkuotam naujagimiui per guminį vamzdelį į gerklytę leidžiame specialaus mišinuko. Per savaitę mažylis paauga. Jeigu balandžių pora pati maitina savo mažiukus, ši misija paliekama jai, bet žuvėdrėlių labai trumpi snapeliai, todėl dažniausiai tenka mažylius atiduoti kitiems maitintojams, kurie yra ilgesniais snapais.“

„Mes jau turime lietuviškų balandžių veislių, bet kol kas jos neįtraukiamos į paveldą. Matyt, nemokame didžiuotis šiais paukščiais, kaip kad yra kai kuriose kitose šalyse“, - apgailestauja balandininkas.

Žurnalas „SAVAITĖ“
Nuotraukos: www.Balandininkas.lt


 
< Ankstesnis   Kitas >