Lietuvos pašto-parodinis PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Balandininkas   

 pastinis
Lietuvos pašto-parodinis

Kilmė
     Veislė formavosi kryžminant senuosius olandų ir vokiečių pašto balandžius su  įvairių karpuotasnapių grupės veislių paukščiais. XX a. pirmoje  pusėje jau traktuojama kaip savarankiška, nors tebesiformuojanti veislė. Šiuo metu gausiai paplitusi vidurio ir pietinėje Lietuvos dalyje.

Bendra išvaizda
     Vidutinio  dydžio, tvirtas, harmoningo  kūno, siluetas primena pašto balandį. Kūno ilgis 34-36 cm, svoris – 360-430 g.

Etalonas – veisliniai požymiai

Galva:    Ovaliai apvali. Palyginti didelė, plati, vienodo pločio prie snapo pamato ir viršugalvyje, kuris nežymiai plokščias. Kakta plati ir žema.

Akys:    Galvos centre, tamsiai raudonos spalvos, blizgančios

Akių apvadai:    Neplatūs, bet ryškūs, švelniai karpuoti, susiformuoja 2-3 metais, baltos pudrinės spalvos.

Snapas:    Storas, tiesus, masyvus, nuo burnos kampo iki snapo galo iki 21 mm. Prie pamato platus, sandarus. Juodų, mėlynų – tamsiai raginės spalvos, šviesių ir baltų -  šviesios grūdo spalvos.
Šnervės masyvios, kiek pratęstos, glaudžiai prigludę prie snapo, lygiagrečios ir simetriškos viena kitos atžvilgiu. Senesnių paukščių plačios, masyvios su „vagelėmis“, baltos budrinės spalvos. Vyresnio amžiaus paukščių (2-3 metais) posnapyje išsivysto trys karpelės (vidurinė stambesnė, o dvi kraštinės smulkesnės prie snapo pagrindo abiejuose šonuose). Snapas su gerai išvystytomis šnervių karpomis formuoja  charakteringą galvos siluetą, suteikiantį veislei skiriamąjį bruožą.

Kaklas:    Vidutinio ilgio bei storio – proporcingas kūno ir galvos dydžiui, tvirtas.

Krūtinė:    Gerai išsivysčiusi, raumeninga, plati ir apvali. Truputį išsikišusi į priekį ir šiek tiek pakelta aukštyn.

Nugara:    Plati ties pečiais, lygi, nuosekliai siaurėjanti uodegos link.

Sparnai:    Proporcingi kūno dydžiui, ilgi, platūs, elastingi. Tvirtai priglausti prie kūno ir sudėti ant uodegos.

Uodega:    Siaura, proporcinga kūnui, 12 plinksnų, truputį ilgesnė už sudėtus sparnus ir pratęsia nugaros nuolaidėjančią liniją.

Kojos:    Vidutinio ilgio, proporcingos kūno dydžiui, neplunksnuotos, raudonos spalvos. Nageliai tokios pat spalvos, kaip ir snapas.

Apsiplunksnavimas:    Tankus, gerai prigludęs ir dengia visą kūną.; plasnojamosios ir uodegos vairuojamosios plunksnos kietos, elastingos, standžios. Kaklo ir krūtinės srityje plunksnos blizgančios ir „papudruotos“.

Pagrindinės spalvos:
     Balta, geltona, raudona, mėlyna, sidabrinė, dūminė, juoda.

Spalvotumas ir piešinys:
     Visų spalvų vienspalviai; geltoni ir raudoni su šviesesnėmis uodegomis; mėlyni, pilkai geltoni ir pilkai raudoni su tamsesniais dryželiais sparnų skydeliuose. Pasitaikantys margi nėra pageidaujami.

Skrydis:
     Linijinis, veržlus, pagal stilių sutampa su sportinių balandžių skrydžiu. Ištvermingi. Gali ilgai  ir aukštai skraidyti, gerai orientuojasi aplinkoje.

Stambūs  trūkumai:
     Siaura ir aukšta kakta; kreiva galvos profilio linija. Per ilgas ar per trumpas ir nesandarus snapas. Snapas siauras ties pagrindu. Plokščios ir siauros šnervių karpuotės, visiškai jų nėra apatinėje snapo dalyje. Labai nelygūs, per platūs, netinkamos spalvos akių apvadai. Apvadai nevienodo pločio. Kaklas per ilgas ir plonas. Siaura krūtinė. Per ilga ar plati uodega. Sparnai nukarę žemiau uodegos. Aukštos kojos ar apsiplunksnavę. Baltos plunksnos spalvotame fone. Siaura ir ištęsta figūra.

Pastabos vertinimui:
     Galva – akys – apvadai – snapas – snapo karpuotumas – kūno sandara – plunksnuotumas ir spalva – bendra išvaizda.

Žiedas          - 8 mm
Grupė        -  Karpuotasnapiai

Etalono aprašymas – 2012 m.


 
< Ankstesnis   Kitas >