Aukštaičių burbulis PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Balandininkas   
Aukštaičių  burbulis

Kilmė
Veislės evoliucijos pradžia siekia XIXa pabaigą.  Iki šiol ji morfologiškai  vystėsi ir tobulėjo, nors galutinis taškas dar nepadėtas (neapibrėžtas piešinys). Kuriant veislę daugiausiai pasidarbavo vakarų Aukštaitijos ir Šiaurės Vidurio Lietuvos balandininkai, kryžminę atsivežtus Rusijos burbulius su vietiniais, daugiausia rytprūsių vartikliais.

Bendra  išvaizda
Vidutinio dydžio, kresni, tvirtai sudėti, žemos, plačios figūros, neaukštomis plunksnuotomis kojomis ir dviem kuodais puoštomis galvomis. Skraido vidutiniškai, trumpai, aukštai nekyla.

Etalonas – veisliniai požymiai

Galva:    Pailga, riešuto formos su dviem kuodais. Pakaušio srityje esantis kuodas tankus, vešlus ir platus – nuo ausies iki ausies. Abiejose pusėse užsibaigia verpetukais. Priekinis  kaktoje išaugęs kuodas  yra rozetės formos, simetriškas, išsiskleidęs į visas puses ir dengia šnerves bei snapo pamatą. Sutinkami egzemplioriai su kūgelio, pumpuro formos kuodukais virš snapo. Pastarieji mažiau vertinami už turinčius rozetę.

Akys:    Baltų paukščių juodas, margų ir visų kitų spalvų paukščių – geltonos ar oranžiniai rudos. Pasitaiko su perlinės spalvos akimis, tačiau tokie egzemplioriai nepageidautini. Akių apvadai siauri, lygūs ir šviesūs.

Snapas:    Ilgesnis už vidutinį, plonas ir tiesus, prie pamato storesnis. Šviesios spalvos, tik tamsių paukščių jis pilkos rago spalvos. Šnervės neišryškintos, lygios, baltos.

Kaklas:    Trumpas, storas, tiesus, proporcingas plačiai  krūtinei.

Krūtinė:    Plati, apvali, išgaubta, kiek atsikišusi į priekį.

Nugara:    Ties pečiais plati, siaurėjanti ir nuolaidėjanti uodegos link.

Sparnai:    Vidutinio ilgio, glaudžiai prigludę  prie kūno, sudėti ant uodegos.

Uodega:    Trumpa, plati, susideda iš 12 plunksnų.

Kojos:    Žemos, apaugusios tankiomis plunksnomis, alkūninis sąnarys su “pentinais”. Kojų plunksnos turi sudaryti ištisinę , be plyšių, pusapvalės formos dangą.

Apsiplunksnavimas:    Tankus, gerai išvystytas, gerai prigludęs prie kūno, elastingas.

Pagrindinės spalvos
Visų spalvų nuo baltos iki juodos.

Spalvotumas ir piešinys*
Visos spalvos turi būti intensyvios, sodrios, su žvilgesiu. Sutinkami visų spalvų margi, rečiau – vienspalviai paukščiai. Konkretaus piešinio veislė neturi. Margumas turi būti tolygiai išsidėstęs, geriau simetriškas, aiškus.

Burkavimas
Burkuoja išskirtinai kitaip negu kitų veislių balandžiai. Beveik kiekvieną suburkavimą, o patinams šaukiant pateles kiekvieną kartą lydi garsinis signalas – burbuliavimas, primenantis garsus: kuak,-kuak,-kuak  arba kvak,-kvak,-kvak. Kiekvieno patino skiriasi balso tembras ir burbuliavimo tankumas. Tobulinant šios veislės balandžius siektinas vienodas burbuliavimo stilius.

Stambūs  trūkumai
Netaisyklinga figūra, neproporcingos kūno dalys, prasti kuodai, silpnai apaugę kojos, prasta spalva, neišraiškingas margumas.

Pastabos vertinimui
Galva – kuodai – akys - snapas – figūra – kojų apsiplunksnavimas – spalva – bendra išvaizda.

* Pastaba:  ateityje piešinys gali būti apibrėžtas standartu.

Žiedas    - 10 mm       
Grupė        - burbuliai

Etalono  aprašymas    - 2004m.
 
< Ankstesnis   Kitas >