Vilniaus spalvotašonis PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Balandininkas   

 

vilniaus spalvotasonis balandis

Vilniaus spalvotašonis

Kilmė
Veislė kilusi Vilniuje ir visame jo krašte XIX a. antroje pusėje, o po pirmojo pasaulinio karo baigta formuoti ir paplito po visą Lietuvą ir į šiaurės rytinius Lenkijos rajonus. Jos kūrimui pagrindą davė Nikolajevo aukštaskraidžiai, Odesos vartikliai, Rusijos spalvotašoniai (basakojai) skrajūnai (Vilniuje vadinti kregždžiukais).

Bendra išvaizda
Vidutinio dydžio, tvirtos sandaros, išdidžios laikysenos, lengvai atstatyta gana plačia krūtine, nuleistais sparnais, pakelta uodega, plikomis kojomis. Siektinas viso kūno ilgis 28-30 cm.

Etalonas – veisliniai požymiai
Galva:           Ištęsta, siaura su lengvai išgaubta, gražiai išlenkta kakta, lygus pakaušis nuo viršugalvio sklandžiai pereina į kaklo liniją.

Akys:            Įstatytos galvos profilio centre, vidutinio dydžio, šviesiai orandžinės su geltonu atspalviu. Apvadai siauri, lygūs, kūno spalvos (juodų ir mėlynų paukščių – melsvai pilki).

Snapas:         Gana ilgas, normalaus storio, proporcingas galvos dydžiui: geltonų ir pilkų – šviesios kūno spalvos, raudonų ir sidabrinių – šviesaus rago spalvos, juodų ir mėlynų – su nedidele tamsesne dėmele snapo gale. Šnervės mažos, lygios, prigludę, baltai nusipudravusios.

Kaklas:          Vidutinio ilgio, pilnas, plačiai įstatytas, harmoningai pereina į krūtinę ir nugarą. Posnapis išriestas, gražiai išryškintas.

Krūtinė:        Normaliai plati, užapvalinta, lengvai atstatyta ir pakelta į priekį.

Pečiai:           Platūs, lygūs, lengvai krentantys, nuosekliai pereina į nugarą.

Sparnai:         Ilgi, priglausti prie kūno, iš stangrių ir plačių plunksnų, laikomi po uodega, tačiau nesiekia grindų.

Uodega:        Plokščia, ilga, platėjanti, susidedanti iš 14-18 vairuojamųjų plunksnų, nežymiai pakelta kūno atžvilgiu (apie 30 laipsnių kampu).

Kojos:  Palyginus trumpos nuogos, raudonos. Nagai – snapo spalvos.

Apsiplunksnavimas:          Gausus, tankus, minkštas, gerai prigludęs.
 
Pagrindinės spalvos
Juoda, mėlyna, pilka, raudona, geltona, pilkai raudona, pilkai geltona, sidabriniai ledinė.

Spalvotumas ir piešinys
Pagrindinė spalva balta, išskyrus sparnų skydelius ir ant galvos kaktos esančią ovalinę dėmelę. Ji prasideda nuo šnervių ir tęsiasi iki kaktos viršaus. Spalvos intensyvios, su žvilgesiu. Spalvotos plunksnos gali būti po sparnais ir dengti kloakos sritį, tačiau turi būti simetriškai išsidėsčiusios. Pirmos dešimt sparnų mosuojamųjų plunksnų būtinai turi būti baltos.
 
Dideli trūkumai
Didelė kampuota ar trumpa ir neproporcinga galva; raudoni ar rausvi akių apvadai; kitokios, nei nurodyta, spalvos akys; tamsus, trumpas ir storas snapas; trumpas ir storas kaklas; siaura krūtinė; sparnai sudėti ant uodegos ar sukryžiuoti po ja; išgaubta, siaura, „keliasluoksnė“ uodega, joje mažiau negu 14 plunksnų; per aukšta stovėsena; netaisyklingas piešinys; neintensyvi spalva.

Pastabos vertinimui
Figūra – galvos forma – akys – sparnai – uodega – stovėsena – spalva ir piešinys – kojos – bendra išvaizda.

Žiedas           - 8 mm
Grupė            - Skrajūnai
Etalono aprašymas – 2004 m

 
< Ankstesnis