Pradžia
Kad ir kur būtų, balandžiai skrenda tik namo PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Balandininkas   

arunas gudunskas balandziai kaunas

„Balandis yra toks paukštis, kuris jaučia didžiulę trauką namo“, - sako patyręs balandininkas Arūnas Gudunskas. Dėl tokio prieraišaus gyvenimo būdo balandžiai gali būti geriausias pavyzdys žmonėms, nes šie simpatiški sparnuočiai, laikomi meilės ir taikos simboliu, paprastai susiporuoja visam gyvenimui ir drauge augina jauniklius.

 

Giminės paukščiai

45-erių A.Gudunskas yra trečios kartos balandininkas, beveik du dešimtmečius auginantis bijų veislės balandžius ir laikantis šiuo metu apie dvidešimt veislinių porų. „Lietuvoje prieš dvidešimt metų su jais užsiėmiau vienas pirmųjų, nes jų pas mus beveik niekas gerai nežinojo ir nelaikė, - apie nuo seno Azijos šalyse žinomą veislę pasakoja balandininkas, kuris su paukščiais užsiima nuo pat vaikystės. - Mano prosenelis, tėvas, dėdė laikė balandžius. Dėdė ir dabar juos tebelaiko. Matyt, tai perduodama per kraują, nes jeigu kas suserga šita liga, tai jinai nepraeina ir po dvidešimt metų - visi grįžta prie balandžių, jeigu tik turi galimybę“. Ir pats A.Gudunskas, kai buvo persikėlęs į daugiabutį, kurį laiką neaugino balandžių, tačiau galiausiai vistiek grįžo prie savo didžiojo pomėgio.

A.Gudunskas - Lietuvos bijų augintojų klubo pirmininkas. Bijai - tai viena bendra veislė, turinti daugiau nei 800 porūšių, pradedant Irano, Teherano, Pakistano, Vidurinės Azijos, Tadžikistano, Šiaurės Kaukazo bijais ir taip toliau. „Šie paukščiai buvo išvesti turtingiems žmonėms linksminti persų imperijos laikais ar dar anksčiau. Paskui vieni ėjo į dekoratyvinę pusę, kiti domėjosi aukštaskraidžiais. Tai ypatingas paukštis. Egzistuoja ištisa šių paukščių laikymo filosofija. Tuo tiesiog turi gyventi. Pavyzdžiui, arabų šalyse paukščiai perduodami iš kartos į kartą. Tai yra giminės paukščiai. Didžiulė gėda juos kam nors parduoti, nes visai giminei užtrauksi nemalonę - gėdą. Uzbekistane tai yra nacionalinis paukštis, uždraustas išvežti iš šalies, nes šie paukščiai yra jų pasididžiavimas. Pas mus Lietuvoje to nėra. Mes turime daug balandžių veislių, bet niekas kažkodėl jų neįtraukia į paveldą, tik draudžia laikyti balandines, nes balandžiai apdergia brangius kaimynų stogus. Mes nemokame didžiuotis šiais paukščiais“, - apgailestauja balandininkas.

 balandziai arunas gudunskas kaunas

 

Aukštaskraidžių varžybos

Tačiau susidomėjimas balandžiais nemąžta. Kaip tik nuo birželio 15 d. iki liepos 15 d. Lietuvoje vyks aukštaskraidžių bijų varžybos, susidomėjimas jomis nemažas. „Visi norintys dalyvauti registruojasi, su teisėjais nuvažiuojame pas žmogų į vietą, sutarę dieną ir laiką. Surašius žiedų numerius paukščiai išleidžiami ir fiksuojamas jų skraidymo laikas“, - apie varžybas pasakoja klubo pirmininkas. Pernai geriausiųjų titulas nuskriejo į Elektrėnus. „Aukštaskraidžius balandžius treniruoti labai paprasta: išleidžiu iš balandinės, veju juos nuo žemės arba balandinės ir kiekvieną kartą treniruodamas vis žiūriu į laiką. Paskui darau atranką, kas parodo tarpinį laiką - tarkime, daugiau kaip tris valandas, žymiuosi ir pasilieku kitiems metams. Balandinėje turiu paties augintą paukštį, kuris trylika valandų yra išskraidęs ore - ryte pakilo ir temstant nusileido, - apie pasiruošimą varžyboms pasakoja balandininkas. - Balandžių išleidimas į lauką priklauso nuo oro sąlygų - žiūrime, kad nebūtų debesuota, nes mums reikia gražaus puikaus oro, kuris Lietuvoje pasitaiko labai retai...“

Žinoma, išleidęs į lauką paukščius kiekvienas balandininkas nepaliaujamai jaudinasi, kad šie nepakliūtų į priešo - sakalo, vanago ar vištvanagio - akiratį. Kitaip ir būti negali, juk balandis ne šiaip sau paukštis, o tikrų tikriausias augintinis. „Pamatę šeimininką, balandžiai visada elgiasi drąsiau balandinėje, - atkreipė dėmesį kaunietis. - Pavyzdžiui, kada aš treniruoju jauniklius, galiu per kiemą ar du būti pas kaimynus ir jie, būdami lauke, girdi mano balsą, ir atskrenda beveik iki manęs. Jie skiria balsus, bet nebus kaip katinas, kuris ateis ir pasitrins prie šeimininko“. Vyras šiuos paukščius laiko pakankamai protingais. Prisiminė aprašytą eksperimentą, kai gaminant sagas su keturiomis skylutėmis prie konvejerio buvo pasodintas treniruotas balandis. Ir jeigu jis pamatydavo, kad sagoje tik trys skylutės, akimirksiu priskrisdavo ir sagą išmesdavo iš konvejerio.

Palydi sielą į dangų

Ar balandis, kuris laikomas meilės ir taikos simboliu, savo gyvenimo būdu sektinas pavyzdys kiekvienam žmogui? „Kad, žinokite, jų yra visokių, kaip ir žmonių, - sako balandininkas, kuris vieną savo augintinį dėl donžuaniško būdo praminė paleistuviu. - Bet jeigu balandžiai susiporuoja, kaip mes vadiname, iš meilės vienas kitą suranda, tai būna labai sunku juos atskirti. Šiaip balandžiai poruojasi vienąkart ir visam laikui, jeigu vienas kuris nežus ar neprapuls. Šiaip jie yra labai rūpestingi...“ Ne veltui įvairiose religijose apie balandžius atsiliepiama tik gerai - jie laikomi šventais, sielą į dangų palydinčiais paukščiais, su jais siejamas angelo apsireiškimas. „Dabar ne tik per vestuves, bet ir per laidotuves į dangų leidžiami balandžiai. Bent jau taip seniai daro balandininkai - balandį ar kelis paleidžia, kada yra laidojamas balandininkas, kad siela greičiau nukeliautų į dangų“, - pasakoja pašnekovas.

Paklaustas, ar šeimoje bus ketvirta balandininkų karta, susimąsto: „Kol kas abu jau užaugę sūnūs nelabai prie to linksta, bet, aš manau, kad balandininkais bus anūkai. Nes mano uošvis irgi - nuo šešerių metų laiko balandžius. Vadinasi, taip Dievo duota, - įsitikinęs vyras. - Iš pradžių niekas nesupranta balandininkų pomėgio, bet paskui, po daugelio metų, įsitikina, kad geriau balandininkas negu žvejas, nes balandininkas pirmiausia visada - namo. O žvejas, meškerę įsidėjęs, iš darbo gali namo ir negrįžti, važiuoti tiesiai prie upės. Balandininkas yra namisėda. Niekas jo nepakeis. Nors mano žmona ir pašeria, ir pagirdo balandžius, kai aš būnu išvykęs, bet visada atrodo, kad pats viską padarai geriau negu kas kitas“. Jeigu balandžiais rūpinamasi tinkamai, jie išgyvena apie 20 metų. Šie grūdlesiai nebijo šalčio, bet jiems labai pavojingas skersvėjis.

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Julius/Brigita“

 
< Ankstesnis   Kitas >

ASOCIACIJA

sportiniai balandziai

SKELBIMAI

Vilniaus spalvotašoniai
PARDUODAMI BALANDŽIAI (18.11.2019)
ČEKATAI
PARDUODAMI BALANDŽIAI (18.10.2019)
Parduodu
PARDUODAMI BALANDŽIAI (24.09.2019)
Sportiniai balandžiai
PARDUODAMI BALANDŽIAI (12.08.2019)
Sportiniai balandžiai
PARDUODAMI BALANDŽIAI (12.08.2019)


 
= Ad with Photo

Reklama

 Prekes balandziams
sportiniai balandziai
musu balandziai
aleksandro stulginskio universitetas
 
Automobiliu detales, aksesuarai
nekilnojamas turtas svajoniu bustas kaune
 
 
sava giria logo

Apklausa

Kiek kartų per dieną einate pas balandžius?
 

TranslateLankytojai online

Dabar naršo 6 svečiai(-ių)