Pradžia arrow STRAIPSNIAI arrow Bijų veislės balandžių standartai arrow IRANO „BOINIŲ“ balandžių aprašymas
IRANO „BOINIŲ“ balandžių aprašymas PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Balandininkas   

Didingas, išdidus balandis, su apvalia arba ištempta galva, pailgu kūnu ir sparnais, aukštomis arba vidutinėmis kojomis. Leidžiamos visos įmanomos spalvos, dominuojančios: raudona, juoda, melsva, geltona, migdolinė. Veislei būdingi visos plunksnų piešinių variacijos. Kai kurioms veislėms piešinys ir spalva reikšmės neturi. Vakarų Irano balandžių vertinamas švarus piešinys, be brūkšnių.

Dažniausiai sutinkami: spalvotašoniai (baltu kūnu), su spalvota nugara (baltu kūnu), spalvota uodega (baltu kūnu), balta uodega (spalvotu kūnu), spalvotu kūnu ir baltais sparnais, su spalvotu žiedu aplink kaklą, balta galva ir spalvotu kūnu, spalvota galva ir baltu kūnu, spalvota galva ir uodega (baltu kūnu)švarūs (spalvoti ir balti) bei margi.

Daugumai balandžių išlieka tokia pat spalva su plunksnų piešinys kaip ir prieš pirmąjį plunksnų keitimą. Vis gi kai kurie balandžiai su kiekvienu plunksnų keitimu tamsėja arba šviesėja. Pagal kojų plunksnuotumą dominuoja balandžiai plikomis kojomis. Esama su vidutinio ilgumo „čempėmis“ (varpelis) ir su 20 cm plunksnomis ant kojų („čempėtieji“). Kalbant apie galvos plunksnas, esama bekuodžių ir kuoduotųjų balandžių. Kuodas turi būti pačiame viršugalvyje. Irano balandžiams dvigubas kuodas nebūdingas. Galvos forma dažniausiai apvali, aukšta kakta (Teherano balandžiai) ir pailga, siaura kakta (Tibrizo balandžiai). Snapas palyginus ilgas, baltos arba tamsios spalvos, galas truputį lenktas. Uodega ilga, plati, susideda iš 12 – kos ir daugiau plunksnų. Akių spalva – raudona, oranžinė, sidabrinė, juoda, mėlyna. Skrydis lėtas, ramus, sparnais muša „darydamas stulpą“ arba pakibdamas ore. Balandžiai laikosi prieš vėją.Viena iš skiriamųjų charakteristikų – sugebėjimas per kelias minutes pakilti į „musės“ aukštį, kaip sako iraniečiai. Mušimas sparnais vidutiniškas, kilimas stačiu kampu turi būti griežtai užfiksuotas, nors ir keletą sekundžių. Vertimosi sukeltas triukšmas turi būti girdimas balandžiui esant net ir dideliame aukštyje. Mušimas sparnais turi būti įprasto balandžių skrydžio kulminacija. Skrydžio trukmė vidutiniškai yra tarp trijų ir dešimties valandų, gali būti ir žymiai ilgesnė.

Kaip sako iraniečiai, apie persiškus balandžius visko žinoti neįmanoma. Netgi subrendęs, patyręs žmogus, kuris ne vieną dešimtmetį augina balandžius, laikas nuo laiko sužino kažką nauja.

Irano balandininkai labai myli savo augintinius, dažnai visą gyvenimą užsiimdami viena veisle, ją tobulindami ir pasiekdami puikių rezultatų. O paukštis prisiriša prie savo šeimininko ir džiugina visus gražiu, ilgai trunkančiu skrydžiu.

Už pagalbą rašant straipsnį ypatingai dėkoju: Bachmenui Mr. (Chamadanas), Alizadechui A. (Teheranas), Šagri M. (Reštas).


Pagarbiai, ČECHLATOVAS Nikolajus
 
< Ankstesnis   Kitas >