Pradžia arrow Daugiau... arrow Visi - į bažnyčią, o mes – į balandžių turgų
Visi - į bažnyčią, o mes – į balandžių turgų PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Balandininkas   

arunas gudunskas

„Sekmadienis kiekvienam balandininkui – šventa diena“, - juokiasi Lietuvos bijų balandžių veislės augintojų klubo pirmininkas Arūnas Gudunskas, silpnybę aukštaskraidžiams jaučiantis nuo mažų dienų. Sparnuočius laikė kauniečio prosenelis, tėvas, dėdė, dabar bendras pomėgis jį sieja su uošviu.

Nutaikęs gražesnį rytą, atsinešęs kavos ir sumuštinių prie balandinės galiu leisti valandų valandas. Užvertus galvą į dangaus platybėje sparnais plakančius bijus laikas sustoja“, - sako šiuo metu septyniolika šių paukščių porų turintis Arūnas Gudunskas.

Bijų augintojas neslepia, kad Lietuvos balandininkai mėgsta laikyti daug, nuo 100-150 balandžių, tačiau jis pats kiekio nesivaiko. „Man kur kas svarbesnė kokybė“, - šypteli kilmingų paukščių šeimininkas.

 

Per tūkstantį metų egzistuojanti bijų veislė gerai žinoma Azijos šalyse. Ypač gajos balandžių auginimo tradicijos Azerbaidžane bei Irane, kur minėti sparnuočiai laikomi šeimos relikvija. Kilmingų bijų palikuonys perduodami iš kartos į kartą (iš tėvo į sūnaus rankas), turi savo genealogiją, patvirtintą kilmės dokumentais.

 

Su žmona sūnus auginantis A. Gudunskas prasitaria, jog labai laukia anūkų, nes nė vienas iš jo vaikų kol kas didesnės meilės balandžiams nerodo: “Man išvažiavus aplankyti veisėjų į Baltarusiją, Estiją ar Lenkiją, vaikai paukščius palesina, pagirdo, bet ypatingo ryšio tarp jų nėra.“

Beveik visus metus, išskyrus jauniklių perėjimo laikotarpį, A. Gudunsko bijai įkurdinti specialiai jiems įrengtoje balandinėje lauke. Ar ne per šalta prie šiltesnio klimato pratusiems sparnuočiams Lietuvoje? „Nieko panašaus! Šie paukščiai jau seniai adaptavosi prie mūsų klimato“, - sako veisėjas.

 

 

 

 

Bijai – tik į patikrintas rankas

 

Aistra auginti balandžius užsikrėtęs A. Gudunskas pirmuosius savo bijus įsigijo iš bičiulio, kuris gimęs ir augęs Azerbaidžane. „Prireikė septynerių metų, kol jis mane patikrino, ar esu vertas auginti šiuos paukščius“, - sako Lietuvos bijų balandžių augintojų klubo pirmininkas, šiandien ir pats ne bet kam patikintis savo bijų jauniklius. „Jei žmogus rimtai susidomėjo, į svečius užsuks ne vieną, o septynis ar aštuonis kartus, pabendravę matysime, ar galima su juo kalbėti apie bijų įsigijimą“, - dėsto pašnekovas ir užsimena, kad Irane dar ir šiandien tikima, jog minėti paukščiai savo augintojams neša sėkmę ir laimę.

 

Bene labiausiai bijai vertinami už danguje atliekamus akrobatinius triukus. Pašnekovas atskleidžia, jog geriausiais paukščiais vadinami gebantys praleisti ore 8-11 valandų: „Balandis mušdamas sparnais į aukštį lekia lyg raketa, o paskui kuriam laikui visai dingsta iš akiračio. Stebėti tokį reginį – kiekvieno balandininko svajonė, todėl Lietuvoje ši veislė itin mėgstama ir populiari“. „Jei bijai išsilaikytų ore 15 valandų, būčiau pats laimingiausias žmogus pasaulyje. Tai būtų kur kas šauniau nei išlošti loterijoje“, - prasitaria A. Gudunskas, net itin šaltomis žiemos po septynias valandas lauke stebintis savo sparnuočių pasirodymus.

Į balandžių grožiui abejingų skeptikų replikas, neva geriau dėl kiaušinių vištas auginti, kaunietis numoja ranka. Bijai jam – atotrūkis nuo realaus pasaulio, atsipalaidavimas po darbų ir dvasinis malonumas.

 

Iš kartos į kartą

 

Kilmingų bijų augintojas prisimena, kad šalia jo namų visada būdavo balandinė, net ir tada, kai jis pats tuo neužsiimdavo: „Aš trečios kartos balandininkas: mano prosenelis šiuos paukščius laikė, paskui tėvas, dėdė. Kartą palaikius balandžius, šis noras niekada nebeapleidžia. Užsikrėtei, ir viskas. Vaistų nuo to nėra.“

 

Pašnekovas prasitaria, kad yra apgalvojęs ir liūdniausią scenarijų, kas būtų, jei jis nebegalėtų pasirūpinti savo sparnuočiais. „Draugui esu užsiminęs, kad, jeigu kas nutiktų, balandžiai keliautų pas jį, o kai tik galėčiau juos vėl auginti, susigrąžinčiau“, - kalba balandininkas.

Paklaustas, ar nepyksta namiškiai dėl tokio uolaus dėmesio rodymo sparnuočiams, A. Gudunskas patikina, kad auginti bijus – kur kas mažesnė nuodėmė, nei kas savaigalį išsiruošti į žvejybą. „Mane žmona gali pasiekti ištiesusi ranką. Be to per tiek metų ji jau prie to priprato“, - šypsosi balandžių augintojas.

 

Traukia plėšrūnų akį

 

Anot A. Gudunsko, penkis kartus per sezoną perintys balandžiai paprastai per kartą padeda po du kiaušinius. Augintojų populiacija didėja sparčiai, tačiau veisėjas linkęs pasilikti tik stipriausius jauniklius, kurių savybės išryškėja maždaug per trejus metus. Genealoginis šių paukščių medis senas, todėl būtinas atidumas ir atsarga, kad per menkiausią klaidą kruopštus darbas nenueitų šuniui ant uodegos. Nemenku galvosūkiu veisėjui tampa į jo augintinių būrį vis taikantys įsisukti laukiniai plėšrūnai: kiaunės, šeškai, vanagai. „Neleidžia jie mums ramiai gyventi, bet taip ir turi būti, juk vangas – dangaus karalius. Stengiuosi dar iki sakalų ir vanagų puolimų bijus suleisti į balandinę. Su gamta nekovoju, tai beprasmiška“, - pasakoja balandininkas, apie kurio valdas mėgsta pasisukioti ir katinai. „Mūsų žmonės įsivaizduoja, kad, jei gyveni nuosavame name, tai būtina laikyti ir katiną ar šunį. Siūlyčiau visiems ir po ožką įsigyti – vis dėlto didesnė nauda“, - ironizuoja bijų augintojas, pykstantis ant į jo paukščius besitaikančių katinų. Tačiau liūdniausia A. Gudunskui, kai jo bijai, užpulti vanago, o kartais net kelių, į balandinę nebesugrįžta. „Augindamas jauniklius stengiuosi ugdyti jų drąsą, kad puolami plėšrūno nepasimestų ir išvengtų aštrių nagų bei snapo, bet pasitaiko visko“, - ilgamete patirtimi dalijasi pašnekovas. Rytais ir vakarais pirmiau augintinių lesalu, o tik paskui savo pusryčiais ar vakariene pasirūpinantis veisėjas stengiasi kiekvieną dieną rasti laiko bijams vaikyti. „Kuo daugiau paukščiai skraidys, tuo stipresni ir tvirtesni jų sparnai bus“, - sako A. Gudunskas.

 

Lepina labiau nei save

 

„Iš balandžių auginimo komercijos nepadarysi, o stovėti turguje ir siūlyti savo augintinius... Ne tokio tikslo neturiu“, - atvirauja bijų veisėjas. Anot jo, balandžių porelė be kilmės dokumentų Lietuvos turguje įprastai kainuoja apie 30-50 litų, apie didesnes pinigų sumas galima kalbėti tik tuo atveju, jei sparnuočiai turi kilmės dokumentus. „Rusijoje už kilmingą balandį būtų galima gauti ir 200 JAV dolerių, bet galutinė kaina priklausys nuo veisėjo ir pirkėjo susitarimo“, - pasakoja Arūnas.

 

Kilmės dokumentus turintys paukščiai žieduojami. Ant jų kojos užmaunamas žiedas su registracijos numeriu, nurodančiu klubą ar augintoją, ten pat žymimi ir balandžio gimimo metai.

Paklaustas, ar brangu išlaikyti akį traukiančius sparnuočius, A. Gudunskas juokauja, kad kartais save pamiršta, bet jų – niekada. Specialiais lesalų mišiniais, vitaminais, energijos suteikiančiais mineralais ir žalumynais bijus lepinantis veisėjas žino, jog tik suderinti pašarai leis jo sparnuočiams kilti į dangaus platybes nepritrūkstant energijos ir užtikrins ilgus gyvenimo metus (įprastai balandžiai gyvena 18-20 metų).

 

Į kilometro dviejų šimtų metrų aukštį pakylantys sparnuočiai treniruojami kasdien, dažniausiai anksti ryte, kol dar saulė nekaršta. Tiesa, jei balandis dieną prieš tai skraidė kelias valandas, veisėjas leidžia jam atsikvėpti nuo įtemptų treniruočių ore, kad kitą dieną paukštis vėl su didžiuliu džiaugsmu kiltų į dangaus platybes. Ar nepasitaiko, kad įsismarkavę bijai užsiskraidytų ore? „Būna, kad pakilę aukštyn, kur tankus oras, pritrūksta deguonies, pasimiršta, bet vėliau ar ankščiau bijai sugrįžta – namų trauka išlieka“, - šypsosi A. Gudunskas.

 

Žurnalas „JI“ Tekstas A. Jankauskaitės, nuotraukos LINO

 

 

 
< Ankstesnis   Kitas >