Pradžia
Jeigu balandžiams vietos bus mažai – statysim penkiaaukštį PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Balandininkas   
 Giedriaus balandine
 
Pastatyta balandinė tikriausiai sužavi ne vieną balandinką, kuris atvyksta pažiūrėti Giedriaus ir Ramūno balandžių. Gražiai suręsta iš medinių lentų, skardiniu stogu ir pakankamai erdviu voljeru, kuriam ypač dera įrengtos balandžių tupyklos – išdžiovintos medžių šakos. Tačiau voljeru gali lepintis tik vertingi dekoratyviniai balandžiai. Viduje tvarkinga ir švaru. Natūralu, jog tokioje balandinėje gyvenančius paukščius nuo ilgapirščių saugoja didelis sarginis šuo ir kieme įrengtos vaizdo kameros.

Skaityti straipsnį apie balandininkus
Žiūrėti balandžių nuotraukas
 Balandininkai
Prie balandinės Ramūnas ir Giedrius.

Tačiau ši balandinė nėra vienintelė. Balandininkas atsargai turi dar dvi. Ir juokauja, kad jeigu dar pritrūks balandžiams vietos, tuomet reikės galvoti, kaip pastatyti penkiaukštį namą, nors kolega Ramūnas, tuojau pat porina, kad penkiaaukštis labai nepraktiška – nes teks daug laiptais vaikščioti. Antra balandinė paskirta vien tik pašto balandžiams auginti. Pastarieji mankštintis išleidžiami ir šiuo metų laiku. O visi kiti balandžiai uždaryti žiemos poilsiui ir apsaugojimui nuo plėšriųjų paukščių. Iš viso Giedriaus ūkyje gyvena per šimtą balandžių. Didžioji dalis dekoratyviniai ir bijų veislės paukščiai.
 
Balandines vidus
Balandinės viduje švaru ir tvarkinga.

Pokalbį su Giedriumi ir Ramūnu pradedame tradiciniu klausimu: Kas suvedė juos su balandžiais? Pasirodo, kad du draugus šia paukščių liga užkrėtė prieš dvidešimt metų pakankamai populiari balandininkystė Kaune, Šančių turgus. Vyrai nostalgiškai prisimena tuos laikus, kai į turgų važiuodavo troleibusu. Būtent iš turgaus jie parsitempė maišuose pirmuosius balandžius, kuriuos padovanojo seni melagiai balandininkai. Sako, būdavo, kad tuo metu balandžių turguje pradedantiesiems pavykdavo sudalyvauti akcijose: vieną perki - trys nemokamai.

Kaip ir visiems pradedantiems, taip ir šiems balandininkams nesvetimas noras auginimo pradžioje iš karto laikyti daug ir kuo įvairesnių balandžių bei veislių: „flygerių“, „katūnų“, „kryžiuočių“, „žuvėdrėlių“ ir t.t. Kadangi balandžių turguje pavykdavo nuolat nusipirkti ir gauti dovanų. Todėl vos tik sugrįžus namo, balandžiai būdavo iškratomi iš maišų ir vėl traukiama į kelionę naujų paukščių. Vieni balandžiai priprasdavo, kiti pabėgdavo.

Įsibėgėjus balandžių laikymui, didėjant balandinei ir balandžių skaičiui, netikėtai užsidegė kaimynų pastatas. Sudegė ne tik balandinė, bet ir visi laikomi balandžiai. Čia ir buvo praktiškai balandžių laikymo pabaiga, nors Ramūnas dar surado vietos 5 pašto balandžiams: dviem mėlyniems, dviem juodiems ir vienam baltui. Tačiau suėjus aštuoniolikai metų abiems vaikinams pradėjo rūpėti kiti dalykai: merginos, darbai, kelionės nustūmė šį pomėgį į ateitį. Tačiau dabar abu vyrai jau daugiau negu keletą metų vėl laiko ir džiaugiasi balandžiais.

Tačiau balandžių auginimas dabar labai skiriasi nuo balandžių laikymo anksčiau. Pasikeitė netgi pats balandžių turgus. Teigiama, kad ankščiau buvo balandžiai geresnės kokybės. Dabar surasti veislės standartus atitinkančius balandžius darosi vis sunkiau. Gražių balandžių praktiškai nebeliko - geras balandis retenybė. Todėl balandininkai įsitikino, kad pirkiniai iš turgaus džiaugsmo nesuteikia. Pavyzdys su bijų veislės balandžiais.

Abu draugai anksčiau net negalėjo patikėti, jog bijų veislės balandžiai gali išskraidyti keturias ar daugiau valandų ore. Jie manė, kad tie skraidantys bijų balandžiai tėra mitas. Tačiau padėjus Arūnui Gudunskui jiems pavyko įsigyti šios veislės paukščių iš žymaus užsienio balandininko. Nupirkti paukščiai ne tik įtikino, tačiau suteikė balandininkams ryžto ir tikėjimo, kad tokie paukščiai pakviesti į skrydį gali išbūti septynias ar net aštuonias valandas. Bijų veislės balandžiai, pas juos parodė keturių su puse valandų skrydį – sugriovė mitą ir dabar neparduodami už jokius pinigus.

balandis bijas
Žvalgosi baltas bijų veislės balandis.
 
Kodėl bijai? O ne, pavyzdžiui, tipleriai? Sako, kad bijų veislės balandžiai labiau prie širdies jie ore „dirba“, rodo akrobatinius triukus. Tačiau norint turėti gerus bijų veislės balandžius, taip pat reikia kantrybės. Sakoma, kad geru gali būti vienas iš keturiasdešimties balandžių ir panašiai. O tiplerių skrydis nėra toks žavingas, jie kaip laiveliai supasi danguje ir tiek.

Auginant bijų veislės balandžius balandininkai susiduria su įvairiomis problemomis. Būna, kad paukščiai dėl nežinomų priežasčių pradeda „užsivartyti“. Pakyla į aukštį, o iš ten „kūlverstuku“ žemyn. Buvo toks vienas atvejis, kai balandis vieną kartą nukrito kažkur į pušis. Balandžių augintojai jau nebesitikėjo jo išvysti, tačiau vėlai vakare „kūlverstukas“ sugrįžo. Bet po keleto tokių skrydžių paukštis vis tiek pražuvo. Manoma, kad greičiausiai jis užsimušė. Anot augintojų, negelbsti nuo užsivartymo net skrydžio treniruotė iš kokio nors atstumo. Sako, vieną kartą tokio tipo balandis buvo nuvežtas ir paleistas ant kalnelio 2-3 km. Ir nieko, tik elgėsi kaip „isterikas“ pasiblaškė po vietovę ir sugrįžo. Todėl skrydžių nerodančių ir „kūlverstukų“ balandžių tenka atsisakyti. Tačiau nepaisant to balandininkų planai ambicingi, jie įstoję į „Lietuvos bijų augintojų klubą“ ir ketina dalyvauti kitų metų bijų varžybose.
 
Giedriaus balandziai
Giedrius tyrinėja bijų veislės balandžius.
 
Tiesa, pamiršau paminėti, jog vieta, kurioje Giedrius laiko balandžius nėra dėkinga vanagų atžvilgiu. Įduba ir pakankamai gausiai apsupta pušų, kuriose tyliai tykoja sparnuoti plėšrūnai. Todėl vanagas paukščius griežtai selekcionuoja. Jiems yra tekę ne vieną kartą matyti įdomų triuką danguje. Viena jų auginama bijų patelė vejama vanago sugeba staigiai apsisukti ir skristi į vanagą kaktomuša. Priartėjus lemiamam momentui, paskutinę akimirką balandė išsisuka nuo vanago atakos. Balandininkai sako, kad jie vis dar turi gyvą tą „beprotę“.

Kažkaip nustembu, kad auginami ne tik dekoratyviniai balandžiai, tačiau yra ir paštinių. Vadinamų sportinių, „goncų“. Kodėl auginami ir kokia jų paskirtis? Sako, jog auginami dėl to, kad žavi jų gebėjimas grįžti iš įvairių atstumų. “Jeigu balandžiai sugrįžta – myli, negrįžta - nemyli“. Tačiau šios balandžių veislės balandžiai laikomi mėgėjiškai ir rimtai šiuo sportu kol kas neužsiimama. Todėl balandžiams sportininkams ne retai tenka dirbti ir auklėmis – auginti kitų balandžių jauniklius.

pašto balandžiai
Laikomi pašto balandžiai sukelia šypseną.

Dar vienas nuotykis susijęs būtent su pašto balandžiais. Prieš dvidešimt metų, kai buvo pradėti laikyti balandžiai. Vieną kartą Ramūnas davė draugui du paštinius ir sako: „Parašyk kokią nors žinutę ir rytoj ryte paleisk“. Tas draugas gyveno ~20 km, kažkas panašaus. Išaušta nauja diena, įdienoja, ateina pietūs. Atvažiuoja draugas, o balandžiai dar negrįžę. Abu stovi, abu laukia ir staiga pargrįžta „spartuoliai“. Draugas skaniai juokiasi, o Ramūnas užlipa ir nusega raštelius nuo balandžių kojų. Raštelyje parašyta: „Pas Tave būsiu 2 val“.

Grįžtant prie balandžių auginimo, klausiu ar balandininkai nesusiduria su ligomis? Ar nekelia rūpesčių? Sako, jog nesusiduria, nes gelbsti nuolatinė priežiūra. Balandinė valoma vieną kartą per savaitę, ir paukščiams geriau, ir pačiam maloniau. Padeda geras lesalas, papildai, į vandenį pilamas „Frasall Forte“, česnakas su alaus mielėmis ir kiti dalykai, kuriuos rekomenduoja Arūnas Gudunskas.

Kas šiuo metu stabdo žmones laikyti balandžius? Vardijamos paprastos priežastys. Visų pirma materialinė padėtis ir sąlygų nebuvimas. Dar kaip priežastį abu balandininkai pabrėžia, kad įtakoja ir nedraugiški kaimynai. Pavyzdys:“Kaimyne, ar galiu statyti balandinę?. Ne negali, nes man saulę užstoja“. Tačiau balandininkai įveikė visas kliūtis ir žavisi balandžiais. Turi įvairių planų susijusių su balandžių pomėgiu. Ateityje ketina sukurti savo internetinę svetainę, kuriai jau nupirktas internetinis vardas.

Kokios balandžių veislės žavi? Giedrius sako, kad grožiu įspūdingiausi „Kaukazai“. Lietuviškos žuvėdrėlės, nes nori išsaugoti veisles. Skraidantys bijai savo darbu ir skrydžio trukme. Pašto balandžiai gebėjimu sugrįžti į gimtas vietas.

baltas balandis
 
Pasiteirauju augintojų ar daug žino jie apie balandžius? Sako, kad nedaug ir to priežastys, kad daug balandžių veislių, daug rūšių, mažai informacijos ir literatūros. Na gal ir žmonių nėra daug, kurie gali kažką rimčiau patarti ar papasakoti.

Dar klausiu ar balandininkai lanko balandžių parodas? Atsako, kad taip, nes stengiasi aplankyti Lietuvoje vykstančias. Važiuoja, norėdami pamatyti eksponuojamas balandžių veisles, pakalbėti su kitais balandžių augintojais ir, žinoma, tikėdamiesi kažką įsigyti. Nes per balandžių parodas daugiausiai pristatoma balandžių ir atvyksta balandininkų. Jeigu šiais metais įvyks Kauno dekoratyvinių balandžių paroda, augintojai ketina rimtai dalyvauti.

Kaip reaguoja draugai ir šeima į tokį balandžių pomėgį? Giedrius, sako, kad jiems balandžiai gražūs, patinka ir palaiko jį.
 
Parašė ir fotografavo Linas
 
Balandziai ir vaikai
Auga nauja balandininkų karta?
 balandis ir vaikas
 
balandis ir vaikas
 
 
 

Comments 

 
0 #17 Raymundo 2018-06-10 08:43
Cirurgia para reforçar cacete.
Quote
 
 
0 #16 95Annis 2017-08-08 00:50
Hello admin, i must say you have high quality content here.
Your website should go viral. You need initial traffic boost only.
How to get it? Search for: Mertiso's tips go viral
Quote
 
 
0 #15 buy intimate gadgets 2015-09-06 05:29
Does your blog have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like to
send you an e-mail. I've got some recommendations for your blog
you might be interested in hearing. Either way, great blog and
I look forward to seeing it develop over time.

Feel free to surf to my blog post - buy intimate
gadgets: http://gadgetsjr.com/intimate-apparel
Quote
 
 
0 #14 sex shop Madrid 2015-01-31 22:00
I am curious to find out what blog platform you're working with?
I'm experiencing some minor security problems with my latest blog and I'd like to find something more
risk-free. Do you have any recommendations ?
Quote
 
 
0 #13 sex Shop online 2015-01-31 01:11
What i do not realize is in fact how you're no longer actually much
more well-appreciated than you may be right now.

You're so intelligent. You understand thus significantly in relation to this topic, made me
in my opinion imagine it from numerous various angles. Its like women and men are not
involved unless it is one thing to accomplish with Lady gaga!
Your own stuffs excellent. At all times handle it up!
Quote
 
 
0 #12 lolatoys.com 2015-01-29 06:22
Hey there are using Wordpress for your site platform?

I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you require any html coding
expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!
Quote
 
 
0 #11 Capture His Heart 2014-12-17 21:11
Woah! I'm really enjoying the template/theme of this website.

It's simple, yet effective. A lot of times it's hard to get that
"perfect balance" between user friendliness and visual appeal.

I must say you've done a amazing job with this.

Additionally, the blog loads very quick for me on Internet
explorer. Excellent Blog!
Quote
 
 
0 #10 sex shop madrid 2014-12-12 09:34
Remarkable things here. I am very happy to look your post. Thank
you a lot and I'm looking forward to contact you. Will you please drop
me a mail?
Quote
 
 
0 #9 juguetes eróticos 2014-12-12 09:33
Very good website you have here but I was wondering if
you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about here?

I'd really like to be a part of community where I can get comments from other
experienced individuals that share the same interest.

If you have any recommendations , please let me know. Cheers!
Quote
 
 
0 #8 lolatoys.com 2014-12-12 09:33
You should be a part of a contest for one of the
most useful blogs online. I'm going to highly recommend this blog!
Quote
 

Add comment


Security code
Refresh

< Ankstesnis   Kitas >

ASOCIACIJA

sportiniai balandziai

SKELBIMAI

Parduodami juodi vysakrylai
PARDUODAMI BALANDŽIAI (13.06.2018)
Parduodamos 4 vysakrylų patelės
PARDUODAMI BALANDŽIAI (13.06.2018)
Parduodama pora besarabų
PARDUODAMI BALANDŽIAI (13.06.2018)
Parduodami anglų tipleriai
PARDUODAMI BALANDŽIAI (13.06.2018)
budapestai
PARDUODAMI BALANDŽIAI (06.06.2018)


 
= Ad with Photo

Reklama

 Prekes balandziams
sportiniai balandziai
musu balandziai
aleksandro stulginskio universitetas
 
Automobiliu detales, aksesuarai
nekilnojamas turtas svajoniu bustas kaune
 
 
sava giria logo

Apklausa

Kiek kartų per dieną einate pas balandžius?
 

TranslateLankytojai online

Dabar naršo 6 svečiai(-ių)