Pradžia
Skrydyje vadovauja balandžių pulko lyderis PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Balandininkas   
 Pašto balandžiai GPS
 
Šiandien suradau tik vakar (2010 balandžio 7 d.) paskelbtą mokslininkų pasaulinę naujieną apie balandžių skrydį pulkuose, hierarchiją ir lyderystės svarbumą skrydyje. Paleidę balandžius mes matome, kaip jie laikosi pulke, kaip pasuka viena kryptimi ir dažnas net nesusimąstome kodėl taip vyksta? Gal kiek daugiau tuo domisi lenktyninių balandžių augintojai, kuriems ypač įdomu kaip paukščiai ir kokia tvarka skrenda namo. Taigi, išplatintoje žinioje, teigiama, kad...

Skrendantis paukščių būrys, apskritai, vienas gražiausių gamtos reginių, o paukščių pulko nariai atrodo, kad keičia kryptį sutartinai, sinchronizuoja judesius tą pačią sekundę ir visi skrenda kaip vienas. Ar koks paukštis užima lyderių poziciją, ar tos pačios vados skrenda priekinėse pozicijose? Deja, mūsų silpna akis negali to pamatyti, tačiau mes turime technologijas, kurios gali atlikti visą darbą už mus.
 
 Pašto balandis
 
Mate Nagy iš Budapešto universiteto nustatė, kad skrydžio metu, tarp pulke skraidančių balandžių egzistuoja pavaldumo ryšys. Šiam ryšiui ištirti buvo pasirinkta dešimties lenktynių balandžių grupė, kurios judesiai buvo fiksuojami itin jautriais ir lengvais GPS davikliais. Davikliai, sveriantys po 16 gramų buvo pritvirtinti ant balandžių nugarėlių. Toks metodas leido sekti ir fiksuoti vykstančius ore balandžių judesius sekundės dalimis. Mokslininkas analizuodamas įrašus, nustatė, kad dominuojantis paukštis užima lyderio pozicijas, o kiti tampa jo pasekėjais.

Didelis iššūkis studijuoti grupės gyvūnų judėjimą. Reikėjo naudoti daug kamerų ir nemažai eksperimentų toje pačioje erdvėje. Matematiniai modeliai gali nustatyti pagrindines judėjimo taisykles, tačiau sunku juos patikrinti realiame gyvenime tiriant grupės gyvūnų judėjimą.

SchemaBet mūsų technologijos tapo pakankamai pažangios, kad pradėti spręsti šias problemas. Mokslininkams studijuoti paukščių judėjimą padėjo davikliai, kurie pritvirtinti ant paukščių nevaržė jų skrydžio judesių. Tokių jutiklių pagalba buvo įrašomas paukščio greitis ir kryptis.

Mokslininkas Nagy kartu su kitais kolegomis suklasifikavo kiekvieną balandžio pakeistą skrydžio trajektoriją. Sujungus šiuos duomenis, jis sukūrė lyderių ir pasekėjų tinklą, kuriame parodomas kiekvieno paukščio ryšys su savo giminaičiais. Kiekvienas apskritimas yra individualus balandis, o rodyklės iš lyderio balandžio nukreiptos į pasekėją. Skaičiukai ant rodyklių atspindi vėlavimą tarp lyderio ir pasekėjo.
  
Tokių tinklų pagalba paaiškėjo kaip skrisdami paukščiai laikosi hierarchijos. Vidutiniškai, kai balandis lyderis pakeisdavo poziciją, pasekėjai jį pasekdavo po maždaug trečdalio sekundės.

Kuo pasižymi pirmaujantis balandis? Atrodo, kad tai lemia įgūdžiai. Mokslininkas paleido kiekvieną tiriamą balandį atskirai iš tos pačios paleidimo vietos. Kai visi paukščiai sugrįžo, tikėtina, kad tie, kurie įveikė atstumą greičiausiai užims ir lyderio pozicijas, nors tarp navigacijos gebėjimų ir amžiaus ryšys nebuvo statistiškai reikšmingas.
 
 Vestuviu,   balandziu fotografas
 
Iš tikrųjų balandžių judėjimo hierarchija nėra pastovi, ji keičiasi dinamiškai nuo skrydžio. Anot Tamas Vicsek, balandis lyderis gali būti mažiau aktyvūs. Galbūt tai priklauso nuo miego kokybės ar ko kito. Tokių dienų metu, kai kurie balandžiai skrenda žemesniuose hierarchijos lygiuose.

Nagy duomenis parodė, kad lyderiai gali skristi nebūtinai pulko priekyje, nors tai gali atrodyti mums priimtina ir natūralu. Tačiau reikia nepamiršti, kad balandžiai turi platų regėjimo lauką, kuris driekiasi beveik 360 laipsnių. Tuomet priekyje skrisdami paukščiai gali lengvai matyti ir reaguoti už jų skrendančio lyderio veiksmus.

Dar labiau stebinantis faktas, kad lyderiai linkę skristi kairėje pusėje pulko. Nagy nustatė, kad kuo daugiau paukštis praleidžia laiko už lyderio, tuo didesnė tikimybė, kad balandis vėliau skris partnerio dešinėje. Tam yra toks paaiškinimas, kad balandžiai kaip ir žmonės turi asimetriškas smegenis, kurių kiekviena pusė valdo skirtingus mąstymo procesus. Dešinysis smegenų pusrutulis, gauna signalus iš kairiosios akis, kontroliuoja gebėjimą atpažinti kitą balandį. Taigi jeigu balandis mato vieną iš tų pačių individų kairiąja akimi jie reaguoja greičiau arba stipriau.
 
 
Balandžių treniruotė ir skrydžio trajektorijos


Laisvas balandžių skrydis aplink namus


 
 

Comments 

 
0 #10 Wilhemina 2019-01-16 01:52
I am genuinely delighted to glance at this website posts which contains
tons of useful information, thanks for providing these kinds
of data.
Quote
 
 
0 #9 Cortez 2019-01-03 11:11
I know this website gives quality dependent articles and extra stuff,
is there any other website which offers these kinds of data in quality?
Quote
 
 
0 #8 Steffen 2018-12-30 00:11
Wow! This blog looks just like my old one! It's on a entirely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Wonderful choice of
colors!
Quote
 
 
0 #7 Mitchell 2018-10-18 06:03
Simply want to say your article is as astounding.

The clarity in your post is simply cool and i
could assume you are an expert on this subject. Fine with your
permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
Thanks a million and please keep up the enjoyable work.
Quote
 
 
0 #6 m9myanmar.com 2018-05-19 07:24
Có một số khác lap dat thiet bi giam sat hanh trinh xe o to (m9myanmar.com: http://www.m9myanmar.com/wiki/Nine_Amazing_Tricks_To_Get_The_Most_Out_Of_Your_Giam_Sat_Hanh_Trinh)ệt cơ bản giữa GLONASS và GPS.
Quote
 
 
0 #5 kdd-pvl.kz 2018-05-09 14:26
Định vị gps chính xác, xem lại hành trình 90 ngày.


my web-site; thiet bi giam sat hanh trinh tot nha, kdd-pvl.kz: http://kdd-pvl.kz/user/WernerT8489/,
Quote
 
 
0 #4 MuhammadSmall 2017-11-17 23:05
I have checked your site and i have found some duplicate content, that's
why you don't rank high in google, but there is a
tool that can help you to create 100% unique articles, search
for; Boorfe's tips unlimited content
Quote
 
 
0 #3 TamiSmall 2017-11-17 20:24
I have checked your page and i've found some duplicate content, that's why you don't
rank high in google's search results, but there
is a tool that can help you to create 100% unique
content, search for: Boorfe's tips unlimited content
Quote
 
 
0 #2 aleksandras 2010-10-09 14:25
Geras straipsnis,daug iau tokiu!
Quote
 
 
-2 #1 Balandininkas 2010-04-10 01:35
Teko skaityti gerą komentarą šio mokslinio projekto atžvilgiu. Sako, įdomu, bet tegul tie mokslininkai ištiria balandžių judėjimo trajektoriją, kai parke sėdint ant suoliuko jiems barstomos sėklos. :)
Quote
 

Add comment


Security code
Refresh

< Ankstesnis   Kitas >

ASOCIACIJA

sportiniai balandziai

SKELBIMAI

perku
PERKAMI BALANDŽIAI (14.05.2019)
Perku
PARDUODAMI BALANDŽIAI (22.03.2019)
PARDUODAMI Geltoni ir raudoni persai
PARDUODAMI BALANDŽIAI (14.03.2019)
Balandis
PARDUODAMI BALANDŽIAI (08.03.2019)
Parduodami sportiniai balandziai rinkti is ivairiu saliu
PARDUODAMI BALANDŽIAI (26.02.2019)


 
= Ad with Photo

Reklama

 Prekes balandziams
sportiniai balandziai
musu balandziai
aleksandro stulginskio universitetas
 
Automobiliu detales, aksesuarai
nekilnojamas turtas svajoniu bustas kaune
 
 
sava giria logo

Apklausa

Kiek kartų per dieną einate pas balandžius?
 

TranslateLankytojai online